W ramach realizacji projektów gimnazjalnych grupa uczniów z klasy III b namalowała, pomiędzy pracownią polonistyczną a historyczną, mural. Nawiązuje on do akcji sabotażowych przeprowadzonych w czasie II wojny światowej i opisanych w lekturze „Kamienie na szaniec”. Z boku natomiast zamieszczony jest portret autora powieści – Aleksandra Kamińskiego oraz sentencje. Jedna z nich to cytat z książki i jednocześnie nawiązanie do tytułu – fragment z utworu „Testament mój” Juliusza Słowackiego:

     „Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei

     ………………………………………………………………….

     A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

     Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…”

     Uczniowie zafascynowani są postawami głównych bohaterów lektury: Alka Dawidowskiego, Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego. Uczą się jednocześnie, jak ważne w życiu jest wytyczanie celów, wytrwałe dążenie do ich realizacji. Przekonują się, jak istotna jest przyjaźń, możliwość polegania na drugiej osobie. Poznają historię swojej ojczyzny, kształtują postawę szacunku do przeszłości oraz uczą się patriotyzmu.

     Za pomoc w wykonaniu muralu, wsparcie finansowe bardzo dziękujemy Prezes Banku Spółdzielczego w Baborowie – p. Teresie Demianowskiej, p. Andrzejowi Hoffmannowi, p. Wojciechowi Kozaczek.

Barbara Piotrowska

DSC 0781_m

 

DSC 0783_m

 
21090636
21234460